The Original Glacier LED Pendant (HF1904-25-GL-BB)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
192|HF1904-25-GL-BB
Upc:
Width:
28.00 (in)
Height:
174.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
LED Pendant by Avenue Lighting from the The Original Glacier collection in Brushed Brass finish
1 Year Limited Electrical Warranty
  • collection: The Original Glacier
  • designer: Avenue Lighting
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 25
  • max wattage: 6.50W
  • bulb base: GU10
  • light source: LED
  • light output: 7000.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 50000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Steel , Crystal
  • safety listing: UL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Brushed Brass
  • canopy: 28 x 28
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Multi-Port/Cascade
  • Finish: Brass
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 25" - 30"
  • height range: 73" & Up
  • light output range: 2100lm & more (150W equiv.)