Stanwood Four Light Chandelier (8000-18BRZ)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
224|8000-18BRZ
Upc:
Width:
18.00 (in)
Height:
9.50 (in)
Depth:
18.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
Four Light Chandelier by Z-Lite from the Stanwood collection in Bronze finish
  • collection: Stanwood
  • extension: 18.00in
  • number of bulbs: 4
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: Medium
  • bulb base: Medium
  • dimmable: Yes
  • country of origin: China
  • notes: 3x12`` + 1X6`` + 1x3`` Rods
  • material: Steel
  • safety listing: CUL/cETLu
  • safety rating: Dry
  • manufacturer finish: Bronze
  • manufacturer glass: Water Droplet
  • chain: 3x12`` / 1X6`` / 1x3``
  • wire: 110"
  • rod: 3x12" + 1x6" + 1x3"
  • canopy: 4.75"L x 4.75"W
  • Type: Drum Shade
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 7" - 12"