Maria Theresa Four Light Chandelier (2801D12G/RC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
173|2801D12G/RC
Upc:
Width:
12.00 (in)
Height:
22.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
Four Light Chandelier by Elegant Lighting from the Maria Theresa collection in Gold finish
1 year limited
  • collection: Maria Theresa
  • rooms: Dining room, Living room, Bedroom, Bathroom, Entry Way,
  • number of bulbs: 4
  • max wattage: 40.00W
  • bulb type: B10
  • bulb base: E12
  • dimmable: Yes
  • voltage: 110.00V
  • country of origin: China
  • notes: Royal Cut Crystal (Clear)
  • material: Steel and Glass
  • crystal: clear
  • safety listing: ETL
  • safety rating: UL,ULC
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • dimensional weight: 34.00lb
  • manufacturer finish: Gold
  • chain: 60"Gold
  • wire: 141.73" Gold
  • canopy: 5.3"x1"
  • Type: Candle
  • Finish: Gold, Champ, Gld Leaf
  • Style: Crystal
  • Shade: Clear
  • status: A
  • width range: 7" - 12"
  • height range: 19" - 24"