Franklin Restoration LED Mini Pendant (201C-PN-MFR-PN-16-LED)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|201C-PN-MFR-PN-16-LED
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
LED Mini Pendant by Innovations from the Franklin Restoration collection in Polished Nickel finish
Appalachian - 1 Light - 16 inch - Polished Nickel - Polished Nickel Shade - Cord hung - Mini Pendant
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Franklin Restoration
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Kitchen, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 6.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: E26 Medium
  • light source: LED
  • light output: 600.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 82
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 15000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • notes: The Interior Finish of the Shade Matches the Exterior Finish of the Shade.
  • material: Steel, Cast Brass
  • safety listing: Ul, Etl
  • safety rating: Damp
  • title 20: Yes
  • manufacturer finish: Polished Nickel
  • manufacturer glass: Polished Nickel
  • wire: 10'Black Textured
  • canopy: 4.5 x 0.75
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • status: D
  • led: Yes
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)