Cirrus Flush DC 50"Ceiling Fan (CIR-FM-BA-50-MP-355-RC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|CIR-FM-BA-50-MP-355-RC
Adding to cart… The item has been added
X
50"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Cirrus Flush DC collection in Brushed Aluminum finish
Cirrus Flush DC Fan, Brushed Aluminum Finish, 50" Maple Blades, 17W LED, Remote Control
  • collection: Cirrus Flush DC
  • designer: Ron Rezek
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 2538CFM
  • fan electricity use: 23W
  • airflow efficiency: 92CFM/W
  • blade pitch: 14°
  • blade finish: Maple
  • fan control: Remote Control
  • motor size: 125 x 20 BLDC
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Brushed Aluminum
  • delivered lumens: 1260.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 2000-3000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)