Arbor Flush DC 54"Ceiling Fan (ARB-FM-GT-54-WW-870-CC)
Sku:
201|ARB-FM-GT-54-WW-870-CC
Adding to cart… The item has been added
X
54"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Arbor Flush DC collection
Arbor Flush DC Fan, Graphite Finish, 54" Whitewash Blades, 17W LED, Wall/Remote Combo Control
  • collection: Arbor Flush DC
  • designer: The Modern Fan Co.
  • max wattage: 17.00W
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 2759CFM
  • fan electricity use: 20W
  • airflow efficiency: 139CFM/W
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • led: Yes
  • cfm range: 2000-3000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)