Altus Flush 52"Ceiling Fan (ALT-FM-GW-52-AL-271-003)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|ALT-FM-GW-52-AL-271-003
Adding to cart… The item has been added
X
52"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Altus Flush collection in Gloss White finish
Altus Flush Fan, Gloss White Finish, 52" Aluminum Blades, 17W LED, Handheld Remote Control (2-wire)
  • collection: Altus Flush
  • designer: Ron Rezek
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3260CFM
  • fan electricity use: 42W
  • airflow efficiency: 77CFM/W
  • blade pitch: 12°
  • blade finish: Aluminum
  • blade span: 52``
  • fan control: Handheld Remote Control (2-wire)
  • motor size: 153 x 18
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Powder coat
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Gloss White
  • delivered lumens: 1060.00lm
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)