Altus Flush 52"Ceiling Fan (ALT-FM-GW-52-AL-271-002)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|ALT-FM-GW-52-AL-271-002
Adding to cart… The item has been added
X
52"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Altus Flush collection in Gloss White finish
Altus Flush Fan, Gloss White Finish, 52" Aluminum Blades, 17W LED, Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • collection: Altus Flush
  • designer: Ron Rezek
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3260CFM
  • fan electricity use: 42W
  • airflow efficiency: 77CFM/W
  • blade pitch: 12°
  • blade finish: Aluminum
  • blade span: 52``
  • fan control: Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • motor size: 153 x 18
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Powder coat
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Gloss White
  • delivered lumens: 1060.00lm
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)