Rhyme Downlight Deep Baffle Round (RHYM-DL3R-15-36-THNC-5CCT-WH)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
303|RHYM-DL3R-15-36-THNC-5CCT-WH
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
Downlight Deep Baffle Round by American Lighting from the Rhyme collection in White finish
Tir Lens Deep Baffle + Honeycomb, 3" Round Seamless Module W/ Mud-Ring & Trim-Ring, 15W, 24Degree Beam Angle, 36Degree & 60Degree Field Changeable Optics, White Finish, 5Cct (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K)
  • collection: Rhyme
  • max wattage: 15.00W
  • light output: 1150.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • manufacturer finish: White
  • status: A
  • light output range: 950lm-1350lm (75W equiv.)