High Lumen LED Non-Cutoff Wall Packs (WML-HL-50W-40K)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
418|WML-HL-50W-40K
Upc:
Width:
9.29 (in)
Height:
7.46 (in)
Depth:
15.06 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
High Lumen LED Non-Cutoff Wall Packs by Westgate in Dark Bronze finish
7 YEARS
  • max wattage: 50.00W
  • light output: 7100.00lm
  • color temperature: 4000K
  • cri: 80
  • rated average life: 70,000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Die-Cast Aluminum With Powder Coat Finish
  • safety listing: UL, DLC Premium
  • manufacturer finish: Dark Bronze
  • manufacturer glass: Prismatic borosilicate glass lens
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Area/Site
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Transitional
  • status: D
  • width range: 7" - 12"
  • height range: 7" - 12"
  • light output range: 2100lm & more (150W equiv.)