Downtown Urban One Light Wall Sconce (463-1W-SN-G463-12SM)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|463-1W-SN-G463-12SM
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
One Light Wall Sconce by Innovations from the Downtown Urban collection in Satin Nickel finish
A sophisticated blend of geometry and modern design, this collection features 8" and 12" hexagonal glass shades set within sleek hexagonal metal holders. The polished stem and tail detail, along with a matching hexagonal backplate, create a cohesive design that's perfect for adding a contemporary flair to any space.
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • bulb base: Medium Base (E26)
  • bulb type: T9-7
  • canopy: 4.5 x 5.25 x 0.75
  • collection: Downtown Urban
  • country of origin: China
  • designer: Bruno Marashlian
  • dimmable: Yes
  • extension: 7.13in
  • instructions: Download Now
  • led: Yes
  • light source: LED
  • manufacturer finish: Satin Nickel
  • manufacturer glass: Light Smoke
  • material: Steel, Cast Brass, Glass
  • max wattage: 100.00W
  • number of bulbs: 1
  • rooms: Bathroom, Hall, Foyer, Dining Room
  • safety rating: Damp
  • spec sheet: Download Now
  • status: A
  • voltage: 120.00V