Ambit Flush DC 56"Ceiling Fan (AMB-FM-SBMW-56-WW-870-WC)
Sku:
201|AMB-FM-SBMW-56-WW-870-WC
Adding to cart… The item has been added
X
56"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Ambit Flush DC collection
Ambit Flush DC Fan- Satin Brass/Matte White Finish, 56" Whitewash Blades, 17W LED (Satin Brass Trim), Wall Control
  • collection: Ambit Flush DC
  • max wattage: 17.00W
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 2982CFM
  • fan electricity use: 17W
  • airflow efficiency: 171CFM/W
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: Brass
  • led: Yes
  • cfm range: 2000-3000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)