Franklin Restoration One Light Mini Pendant (201CSW-AB-MFR-AB-16)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|201CSW-AB-MFR-AB-16
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
Appalachian - 1 Light - 16 inch - Antique Brass - Antique Brass Shade - Cord hung - Mini Pendant
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • Finish: Brass - Antique
  • Mount: Cable
  • Shade: Metal
  • Style: Traditional
  • Type: Metal Shade
  • bulb base: E26 Medium
  • bulb type: ST64
  • canopy: 4.5 x 0.75
  • collection: Franklin Restoration
  • color temperature: 2200K
  • color temperature range: 2700K & less (Candle)
  • country of origin: China
  • cri: 99
  • designer: Bruno Marashlian
  • height range: 6" & Less
  • instructions: Download Now
  • led: Yes
  • light output: 220.00lm
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)
  • light source: LED
  • manufacturer finish: Antique Brass
  • manufacturer glass: Antique Brass
  • material: Steel, Cast Brass
  • max wattage: 100.00W
  • notes: The Interior Finish of the Shade Matches the Exterior Finish of the Shade.
  • number of bulbs: 1
  • rated average life: 2000
  • rooms: Kitchen, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • safety listing: Ul, Etl
  • safety rating: Damp
  • spec sheet: Download Now
  • status: D
  • switch: On/Off Turn Switch
  • voltage: 120.00V
  • width range: 13" - 18"