Downtown Urban Three Light Island Pendant (411-3I-BB-G411-10ME)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|411-3I-BB-G411-10ME
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
Three Light Island Pendant by Innovations from the Downtown Urban collection in Brushed Brass finish
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Downtown Urban
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Kitchen, Dining Room, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • extension: 10.00in
  • number of bulbs: 3
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: Medium Base (E26)
  • light source: LED
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Steel, Cast Brass, Glass
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Brushed Brass
  • manufacturer glass: Mercury
  • rod: 1-6", 2-12"
  • canopy: 8.25 x 4.375 x .75
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • status: A
  • led: Yes
  • Type: 3 Light Bar
  • Finish: Gold, Champ, Gld Leaf
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: Mercury
  • Mount: Stem
  • width range: 37" - 48"
  • height range: 13" - 18"