Ballston Urban Two Light Bath Vanity (916-2W-M13)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|916-2W-M13
Adding to cart… The item has been added
X
Two Light Bath Vanity by Innovations from the Ballston Urban collection in Antique Copper finish
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Ballston Urban
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Bathroom
  • extension: 8.00in
  • number of bulbs: 2
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: E26 Medium
  • light source: LED
  • light output: 220.00lm
  • color temperature: 2200K
  • cri: 99
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 2000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • notes: The Interior Finish of the Shade Matches the Exterior Finish of the Shade.
  • material: Steel, Cast Brass
  • safety listing: Ul, Etl
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Antique Copper
  • manufacturer glass: Antique Copper
  • top to outlet: 2.25"
  • canopy: 4.5 x 6 x 0.75
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • parts diagram: Download Now
  • Type: Two Lights
  • Finish: Copper/Antique/Verde
  • Style: Traditional
  • Shade: Metal
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 7" - 12"
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)