Ballston One Light Mini Pendant (415-1P-PN-G121-10)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|415-1P-PN-G121-10
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
One Light Mini Pendant by Innovations from the Ballston collection in Polished Nickel finish
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Ballston
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Kitchen, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: Medium Base (E26)
  • light source: LED
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Steel, Cast Brass, Glass
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Polished Nickel
  • manufacturer glass: Matte White
  • wire: 10' Grey Textured
  • canopy: 4.75 x .75
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Glass Down
  • Finish: Polished Nickel
  • Style: Transitional
  • Shade: White
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 7" - 12"
  • height range: 13" - 18"