Ballston Four Light Island Pendant (516-4I-OB-G559-12SM)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|516-4I-OB-G559-12SM
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
Four Light Island Pendant by Innovations from the Ballston collection in Oil Rubbed Bronze finish
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Ballston
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Kitchen, Dining Room, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • extension: 5.00in
  • number of bulbs: 4
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: Medium Base (E26)
  • light source: LED
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Steel, Cast Brass, Glass
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Oil Rubbed Bronze
  • manufacturer glass: Light Smoke
  • wire: 10'
  • rod: 2-6", 4-12"
  • canopy: 6 x 4.5 x 0.75
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • status: A
  • led: Yes
  • Type: 4 Light +
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Transitional
  • Shade: Smoke
  • Mount: Stem
  • width range: 37" - 48"
  • height range: 7" - 12"