Arcadia One Light Mini Pendant (716-1P-PC-G1213-6SM)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
405|716-1P-PC-G1213-6SM
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
One Light Mini Pendant by Innovations from the Arcadia collection in Polished Chrome finish
2 Year Finish, Lifetime Electrical
  • collection: Arcadia
  • designer: Bruno Marashlian
  • rooms: Kitchen, Office, Game Room, Dinette, Kitchenette
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 100.00W
  • bulb type: ST64
  • bulb base: E26 Medium
  • light source: LED
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Steel, Cast Brass, Glass
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Polished Chrome
  • manufacturer glass: Light Smoke Deco Swirl
  • wire: 10 ' Grey Textured
  • canopy: 4.875 x .875
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • status: A
  • led: Yes
  • Type: Glass Down
  • Finish: Chrome
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: Smoke
  • Mount: Cable
  • width range: 6" & Less
  • height range: 7" - 12"