Verona Six Light Chandelier (7956D24G/RC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
173|7956D24G/RC
Upc:
Width:
24.00 (in)
Height:
28.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
Six Light Chandelier by Elegant Lighting from the Verona collection in Gold finish
1 year limited
  • collection: Verona
  • rooms: Dining room, Living room, Bedroom, Bathroom, Entry Way,
  • extension: 8.50in
  • number of bulbs: 6
  • max wattage: 40.00W
  • bulb type: B10
  • bulb base: E12
  • dimmable: Yes
  • voltage: 110.00V
  • country of origin: China
  • notes: Royal Cut Crystal (Clear)
  • material: Steel and Glass
  • crystal: clear
  • safety listing: ETL
  • safety rating: UL,ULC
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • dimensional weight: 33.00lb
  • manufacturer finish: Gold
  • chain: 60"Gold
  • wire: 126" Gold
  • canopy: 5.31"x1.26"
  • Type: Candle
  • Finish: Gold, Champ, Gld Leaf
  • Style: Crystal
  • status: A
  • width range: 19" - 24"
  • height range: 25" - 30"