Velo DC 48"Ceiling Fan (VEL-DB-48-GY-853-CC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|VEL-DB-48-GY-853-CC
Adding to cart… The item has been added
X
48"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Velo DC collection in Dark Bronze finish
Velo DC Fan, Dark Bronze Finish, 48" Graywash Blades, 17W LED, Wall/Remote Combo Control
  • collection: Velo DC
  • designer: Ron Rezek
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3798CFM
  • fan electricity use: 22W
  • airflow efficiency: 172CFM/W
  • blade finish: Graywash
  • fan control: Wall/Remote Combo Controls
  • motor size: 125 x 20 BLDC
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Dark Bronze
  • delivered lumens: 1285.00lm
  • Type: Ceiling Fans
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)