Torsion 62"Ceiling Fan (TOR-GW-62-MG-271-005)
Sku:
201|TOR-GW-62-MG-271-005
Torsion Fan, Gloss White Finish, 62" Mahogany Blades, 17W LED, Wall Control with Remote Handset (2-wire)
  • collection: Torsion
  • designer: Dave Ellis
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • fan airflow: 4116CFM
  • fan electricity use: 44W
  • airflow efficiency: 94CFM/W
  • blade pitch: 14°
  • blade finish: Mahogany
  • blade span: 62``
  • fan control: Wall Control with Remote Handset (2-wire)
  • motor size: 172 x 20
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Powder coat
  • manufacturer finish: Gloss White
  • delivered lumens: 1060.00lm
  • Type: Ceiling Fans
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • cfm range: 4000-5000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)