Torsion 62"Ceiling Fan (TOR-GW-62-BK-272-002)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|TOR-GW-62-BK-272-002
Adding to cart… The item has been added
X
62"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Torsion collection in Gloss White finish
Torsion Fan, Gloss White Finish, 62" Black Blades, 20W LED, Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • collection: Torsion
  • designer: Dave Ellis
  • max wattage: 20.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1800.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 4116CFM
  • fan electricity use: 44W
  • airflow efficiency: 94CFM/W
  • blade pitch: 14°
  • blade finish: Black
  • fan control: Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • motor size: 172 x 20
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Gloss White
  • delivered lumens: 1350.00lm
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 4000-5000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)