Torsion 52"Ceiling Fan (TOR-BN-52-WH-271-004)
Sku:
201|TOR-BN-52-WH-271-004
Adding to cart… The item has been added
X
52"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Torsion collection in Bright Nickel finish
Torsion Fan, Bright Nickel Finish, 52" White Blades, 17W LED, Fan Speed and Light Control (2-wire)
  • collection: Torsion
  • designer: Dave Ellis
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3425CFM
  • fan electricity use: 44W
  • airflow efficiency: 78CFM/W
  • blade pitch: 14°
  • blade finish: White
  • blade span: 52``
  • fan control: Fan Speed and Light Control (2-wire)
  • motor size: 172 x 20
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Nickel plated and clear lacquer
  • manufacturer finish: Bright Nickel
  • delivered lumens: 1060.00lm
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)