Sydney 12 Light Chandelier (1202D60PN-SS/RC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
173|1202D60PN-SS/RC
Upc:
Width:
14.00 (in)
Height:
18.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
12 Light Chandelier by Elegant Lighting from the Sydney collection in Polished nickel finish
1 year limited
  • collection: Sydney
  • rooms: Dining room, Living room, Bedroom, Bathroom, Entry Way,
  • number of bulbs: 12
  • max wattage: 60.00W
  • bulb type: B10
  • bulb base: E12
  • dimmable: Yes
  • voltage: 110.00V
  • country of origin: China
  • notes: Royal Cut Silver Shade (Grey)
  • material: Steel
  • crystal: Silver Shade (Grey)
  • safety listing: ETL
  • safety rating: UL,ULC
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • dimensional weight: 91.00lb
  • manufacturer finish: Polished nickel
  • manufacturer glass: Silver Shade (Grey)
  • chain: 60"Polished Nickel
  • wire: 141.73" ClearSilver
  • canopy: 5"x1"x35.4"
  • spec sheet: Download Now
  • Type: Drum Shade
  • Finish: Polished Nickel
  • Style: Contemporary Crystal
  • status: A
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 13" - 18"