Stellar Custom Blade Set (B7997-64BLW)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
26|B7997-64BLW
Upc:
Width:
3.60 (in)
Height:
1.40 (in)
Depth:
29.13 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
Blade Set by Fanimation from the Stellar Custom collection in Black with Silver Accents finish
Incredible in function, the Fanimation Stellar reigns supreme with swift aluminum blades. Showcasing 56, 64 or 72 inch blade span, Stellar features an 8 blade set and is safe for use in wet locations. Pick the combination that matches your decor between black and silver finishes. Wet rated for indoor or outdoor use.
1 Year Warranty
  • collection: Stellar Custom
  • blade pitch: 12.6°
  • blade finish: Black with Silver Tip
  • blade quantity: 8
  • blade span: 64"
  • country of origin: China
  • notes: Set of 8 Aluminum blades64 inch blade sweepBlack with Silver tip finishWet Rated for indoor or outdoor use1 Year Warranty
  • material: Aluminum
  • safety listing: Wet
  • safety rating: Wet
  • manufacturer finish: Black with Silver Accents
  • Type: Blades
  • Finish: Black
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • width range: 6" & Less
  • height range: 6" & Less