Spun LED Pendant (SPP1000L30D2SNSM)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
162|SPP1000L30D2SNSM
Upc:
Width:
5.00 (in)
Height:
16.75 (in)
Depth:
5.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Pendant by AFX Lighting from the Spun collection in Satin Nickel finish
5 Year Limited
  • collection: Spun
  • max wattage: 10.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 1000.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • safety listing: cETLus
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Satin Nickel
  • manufacturer glass: Smoke Glass
  • wire: 108``
  • canopy: 5.5 x 1.5
  • connection: Hardwire
  • instructions: Download Now
  • Type: Glass Down
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Transitional
  • Mount: Cable
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 6" & Less
  • height range: 13" - 18"
  • light output range: 950lm-1350lm (75W equiv.)