Shorecrest Two Light Wall Bracket (090022-040-FR001)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
238|090022-040-FR001
Upc:
Adding to cart… The item has been added
X
Two Light Wall Bracket by Allegri from the Shorecrest collection in Sliver Dollar finish
  • collection: Shorecrest
  • rooms: Living Room, Bedroom, Family Room, Dining Room
  • extension: 9.00in
  • number of bulbs: 2
  • max wattage: 60.00W
  • bulb base: E12 Candelabra
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: Phillipines
  • notes: Firenze Clear
  • material: Hand Forged Wrought Iron
  • safety listing: Dry
  • safety rating: cETL
  • manufacturer finish: Sliver Dollar
  • manufacturer glass: Firenze Clear
  • wire: 12``
  • mounting height: 14.50"
  • canopy: 6.5``x0.75``
  • Type: Double
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Traditional
  • status: A
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 19" - 24"