Pitch LED Outdoor Wall Mount (700OWPIT19I-LED930)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
182|700OWPIT19I-LED930
Upc:
Width:
3.90 (in)
Height:
19.00 (in)
Depth:
5.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Outdoor Wall Mount by Visual Comfort Modern from the Pitch collection in Silver finish
5 Years
  • collection: Pitch
  • designer: Sean Lavin
  • rooms: Outdoor, Patio,
  • extension: 3.90in
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 1
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 702.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: CN
  • material: Steel
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Wet
  • ada: Yes
  • dark sky: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Silver
  • manufacturer glass: Aluminum
  • wire: 8"
  • canopy: 19"x5"x3.9"
  • Type: Wall Sconces
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Contemporary Modern
  • status: D
  • led: Yes
  • width range: 6" & Less
  • height range: 19" - 24"
  • light output range: 600lm-950lm (60W equiv.)