Perle LED Pendant (SLPD22927BZR-277)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
182|SLPD22927BZR-277
Upc:
Width:
2.80 (in)
Height:
38.90 (in)
Depth:
2.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Pendant by Visual Comfort Modern from the Perle collection in Dark Bronze finish
5 Years
  • collection: Perle
  • designer: Sean Lavin
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 16.80W
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 606.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • voltage: 277.00V
  • country of origin: CN
  • material: Glass
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Damp
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Dark Bronze
  • wire: 6"
  • canopy: 4.5"x4.5"x0.8"
  • Type: Other
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Transitional
  • Shade: White
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 6" & Less
  • height range: 37" - 48"
  • light output range: 600lm-950lm (60W equiv.)