Nova LED Pendant (PDC18-CC-SBA)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
429|PDC18-CC-SBA
Upc:
Width:
1.50 (in)
Height:
18.00 (in)
Depth:
1.50 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Pendant by Dals from the Nova collection in SBA finish
Recessed Mounting Pendant Cylinder
5 Year Limited
  • collection: Nova
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 9.00W
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 510.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • beam spread: 110.00°
  • rated average life: 50 000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Aluminium
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry
  • energy star: Yes
  • manufacturer finish: SBA
  • wire: 120"
  • delivered lumens: 510.00lm
  • connection: Hardwire
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Metal Shade
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: Metal
  • Mount: Cable
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 6" & Less
  • height range: 13" - 18"
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)