Mendon LED Picture Light (DMLEDZ15-71)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
30|DMLEDZ15-71
Upc:
Width:
19.00 (in)
Height:
2.75 (in)
Depth:
8.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Picture Light by House of Troy from the Mendon collection in Antique Brass finish
Direct Wire Mendon 15" LED Antique Brass Picture Lights
  • collection: Mendon
  • extension: 8.00in
  • bulbs included: Yes
  • max wattage: 4.50W
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 360.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: US
  • notes: Title 20 Compliant when shipped with CFL
  • material: Metal
  • title 20: Yes
  • manufacturer finish: Antique Brass
  • manufacturer glass: Metal
  • canopy: 19" x 2.75"
  • Type: Picture Lights
  • Finish: Brass
  • Style: Transitional
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 19" - 24"
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)