LED Universal Vapor Light (VTU-20W-50K)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
418|VTU-20W-50K
Upc:
Width:
6.00 (in)
Height:
11.88 (in)
Depth:
7.75 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Universal Vapor Light by Westgate in Silver finish
LED Universal Vapor Lights, (All Mounting Options In One Box) 120-277V, Ip65 Nema 3R
5 YEARS
  • max wattage: 20.00W
  • bulb type: LED
  • light output: 1785.00lm
  • color temperature: 5000K
  • cri: 80
  • beam spread: 180.00°
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Die-Cast Housing And Silver Powder Coated Finish
  • safety listing: UL
  • safety rating: UL
  • manufacturer finish: Silver
  • manufacturer glass: Glass Lens
  • spec sheet: Download Now
  • parts diagram: Download Now
  • Type: Ceiling
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Transitional
  • status: A
  • width range: 6" & Less
  • height range: 7" - 12"
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)