LED T8 2Ft (T8-EZ6-GS-2FT-10W-35K-C)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
418|T8-EZ6-GS-2FT-10W-35K-C
Upc:
Width:
24.00 (in)
Height:
1.00 (in)
Depth:
24.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED T8 2Ft by Westgate in Clear finish
LED T8 2Ft , 10W , 1200 Lm , 3500K , Clear Glass , Type A+B Ul Listed , Dlc , Non Dimmable
5 YEARS
  • max wattage: 10.00W
  • light output: 1250.00lm
  • color temperature: 3500K
  • cri: 80
  • beam spread: 120.00°
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Glass Tube
  • safety listing: UL
  • manufacturer finish: Clear
  • manufacturer glass: Clear
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: T8
  • Finish: Light
  • Style: Double Pin
  • status: A
  • width range: 19" - 24"
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 950lm-1350lm (75W equiv.)