LED Recessed Light (CRLC4-20W-50K-D-WH)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
418|CRLC4-20W-50K-D-WH
Upc:
Width:
5.51 (in)
Height:
5.43 (in)
Depth:
5.51 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Recessed Light by Westgate in White finish
4 LED Commercial Recessed Ligh
5 YEARS
  • max wattage: 20.00W
  • light output: 1720.00lm
  • color temperature: 5000K
  • cri: 80
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • material: Aluminum
  • safety listing: UL
  • safety rating: UL
  • manufacturer finish: White
  • manufacturer glass: Pc Lens
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Other
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • status: D
  • width range: 6" & Less
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)