LED Bollard (16263AZT30)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
12|16263AZT30
Upc:
Width:
4.60 (in)
Height:
25.40 (in)
Depth:
3.40 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Bollard by Kichler in Textured Architectural Bronze finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 25.4" Aimed Bollard in Textured Architectural Bronze. This stylish path light offers a 3000K integrated LED light source, delivering a pure white light to a path or walkway. The innovative design allows the linear, cube-shaped top to tilt up to 45 degrees forward or backward, giving you precise control over where the light shines. Crafted to withstand the elements, the light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens and its solid aluminum construction offers a robust stake-to-stem connection. The clean, modern lines of this bollard light effortlessly complement a wide range of exterior styles, making it a versatile addition to any outdoor setting.
  • max wattage: 5.00W
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • color temperature: 3000K
  • cri: 80
  • rated average life: 50000
  • voltage: 12.00V
  • country of origin: CN
  • material: Aluminum
  • safety listing: cETLus
  • safety rating: Wet
  • manufacturer finish: Textured Architectural Bronze
  • wire: 30"