Glace LED Chandelier (1220P40-601-S)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
401|1220P40-601-S
Upc:
Width:
40.00 (in)
Height:
27.00 (in)
Depth:
6.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Chandelier by CWI Lighting from the Glace collection in Chrome finish
Enhance your space with the Glace 40" Chrome LED Chandelier. This contemporary crystal chandelier makes a bold yet subtle statement with its linear design. Featuring a thick metal band at its center and surrounded by clear crystal spears on both top and bottom edges, this chandelier reflects class and modern elegance. It's perfect for over a long dining table, kitchen bar countertop, or spacious living room. Finish: Chrome Fixture Width: 40" Light Count: Integrated LED Mount Type: Linear Suspension
Three year warranty against manufacturers defect
  • collection: Glace
  • bulbs included: Yes
  • max wattage: 45.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 2340.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 80
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • crystal: Clear
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry
  • manufacturer finish: Chrome
  • wire: 120"
  • Type: 4 Light +
  • Finish: Chrome
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 37" - 48"
  • height range: 25" - 30"
  • light output range: 2100lm & more (150W equiv.)