Four Light Chandelier (M100121MBK)
(No reviews yet) Write a Review
Sku:
51|M100121MBK
Upc:
Width:
41.00 (in)
Height:
12.25 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
Four Light Chandelier by Savoy House in Matte Black finish
Find a polished and elegant lighting look with this 4-light chandelier, which features minimalistic styling and crisp white pleated fabric shades. Finished in matte black. 12.25" height and 41" width. Uses four candelabra size bulbs with a max of 60 watts per bulb (not included). Supplied with four 12" downrods and one 6" downrod.
  • number of bulbs: 4
  • max wattage: 60.00W
  • bulb base: E12
  • light source: Incandescent/LED
  • dimmable: Yes
  • voltage: 120.00V
  • material: Metal, Fabric
  • safety listing: UL/CUL
  • safety rating: Dry
  • manufacturer finish: Matte Black
  • manufacturer glass: White Pleated
  • wire: 80"
  • rod: 4 x 12"& 1 x 6"
  • canopy: 1"x5.13"x5.13"