Forest LED Pendant (917MP24-WH-LED)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
224|917MP24-WH-LED
Upc:
Width:
4.75 (in)
Height:
24.00 (in)
Depth:
4.75 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Pendant by Z-Lite from the Forest collection in Matte White finish
  • collection: Forest
  • rooms: Bedroom, Dining Room, Dinette, Kitchen, Kitchenette
  • extension: 4.75in
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 5.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 450.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 80
  • dimmable: Yes
  • country of origin: China
  • material: Steel
  • safety listing: ETL/CETL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Matte White
  • manufacturer glass: Matte White
  • wire: 118"
  • canopy: 4.75"L x 4.75"W
  • delivered lumens: 240.00lm
  • Type: Metal Shade
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • Mount: Cable
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 6" & Less
  • height range: 19" - 24"
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)