Forest LED Linear Chandelier (919MP24-17L-MGLD-LED)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
224|919MP24-17L-MGLD-LED
Upc:
Width:
18.00 (in)
Height:
23.75 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
LED Linear Chandelier by Z-Lite from the Forest collection in Modern Gold finish
  • collection: Forest
  • rooms: Bedroom, Dining Room, Dinette, Kitchen, Kitchenette
  • extension: 42.00in
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 17
  • max wattage: 5.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 450.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 80
  • dimmable: Yes
  • country of origin: China
  • material: Steel
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Modern Gold
  • manufacturer glass: Modern Gold
  • wire: 170"
  • canopy: 42" L x 18" W
  • delivered lumens: 280.00lm
  • Type: Multi-Port/Cascade
  • Finish: Gold, Champ, Gld Leaf
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: Brass/Gold
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 19" - 24"
  • light output range: 600lm & less (40W equiv.)