Egon LED Vanity (1015-18W-BN-LED)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
224|1015-18W-BN-LED
Upc:
Width:
18.00 (in)
Height:
4.75 (in)
Depth:
4.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Vanity by Z-Lite from the Egon collection in Brushed Nickel finish
  • collection: Egon
  • rooms: Bathroom, Powder Room
  • extension: 4.00in
  • bulbs included: Yes
  • number of bulbs: 1
  • max wattage: 20.00W
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 1420.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • country of origin: China
  • material: Steel
  • safety listing: cETLus
  • safety rating: Damp
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Brushed Nickel
  • manufacturer glass: Matte Opal
  • canopy: 7.1" W x 4.7" H
  • delivered lumens: 1190.00lm
  • Type: Cylindrical / Linear
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 13" - 18"
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)