Edge Round LED Flush Mount (EGRF12LAJD5WH)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
162|EGRF12LAJD5WH
Upc:
Width:
12.00 (in)
Height:
0.75 (in)
Depth:
12.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Flush Mount by AFX Lighting from the Edge Round collection in White finish
Thin Profile LED round ceiling light with edge-lit panel for wide, even light distribution. Adjustable 5 CCT. White acrylic diffuser. Available in three sizes. Optional battery back-up available for 8in & 12in. sizes. Conversion kits available for 4in. and 6in, ceiling cans. 120V Triac Dimming (D1 Models), 277V 1-10V Dimming (D3 models), 120V 1-10V Dimming (D5 Models)
5 Year Limited
  • collection: Edge Round
  • extension: 0.75in
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 1320.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • safety listing: cETLus
  • safety rating: Wet
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: White
  • connection: Hardwire
  • instructions: Download Now
  • Type: Flush/Semi-Flush
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 7" - 12"
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 950lm-1350lm (75W equiv.)