Dashiell LED Chandelier (490-48-VPB)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
68|490-48-VPB
Upc:
Width:
48.00 (in)
Height:
13.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
LED Chandelier by Corbett Lighting from the Dashiell collection in Vintage Polished Brass finish
1 Year Limited Manufacturer
  • collection: Dashiell
  • designer: Corbett-Standard
  • number of bulbs: 6
  • max wattage: 28.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 1875.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: VN
  • material: Steel
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Damp
  • manufacturer finish: Vintage Polished Brass
  • manufacturer glass: Alabaster
  • chain: 72"
  • canopy: 6.0000"
  • spec sheet: Download Now
  • instructions: Download Now
  • Type: Starburst
  • Finish: Brass - Polished / Cast
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 37" - 48"
  • height range: 13" - 18"
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)