Ball Flush 52"Ceiling Fan (BAL-FM-GW-52-WH-652-005)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|BAL-FM-GW-52-WH-652-005
Adding to cart… The item has been added
X
52"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Ball Flush collection in Gloss White finish
Ball Flush Fan, Gloss White Finish, 52" White Blades, 20W LED, Wall Control with Remote Handset (2-wire)
  • collection: Ball Flush
  • designer: Ron Rezek
  • max wattage: 20.00W
  • bulb type: Engine
  • light source: LED
  • light output: 1800.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3353CFM
  • fan electricity use: 42W
  • airflow efficiency: 79CFM/W
  • blade pitch: 12°
  • blade finish: White
  • blade span: 52``
  • fan control: Wall Control with Remote Handset (2-wire)
  • motor size: 153 x 18
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Powder coat
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Gloss White
  • delivered lumens: 1040.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)