Ball Flush 52"Ceiling Fan (BAL-FM-GW-52-AL-NL-002)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|BAL-FM-GW-52-AL-NL-002
Width:
52.00 (in)
Height:
13.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
52"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Ball Flush collection in Gloss White finish
Ball Flush Fan, Gloss White Finish, 52" Aluminum Blades, No Light, Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • collection: Ball Flush
  • designer: Ron Rezek
  • fan airflow: 3353CFM
  • fan electricity use: 42W
  • airflow efficiency: 79CFM/W
  • blade pitch: 12°
  • blade finish: Aluminum
  • blade span: 52``
  • fan control: Fan Speed and Light Control (3-wire)
  • motor size: 153 x 18
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • notes: Powder coat
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • manufacturer finish: Gloss White
  • status: A
  • width range: 49" - 58"
  • height range: 13" - 18"