Bailey LED Flush Mount (BAYF30LAJUDSN)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
162|BAYF30LAJUDSN
Upc:
Width:
30.00 (in)
Height:
4.00 (in)
Depth:
30.00 (in)
Adding to cart… The item has been added
X
LED Flush Mount by AFX Lighting from the Bailey collection in Satin Nickel finish
5 Year Limited
  • collection: Bailey
  • extension: 4.00in
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 2700.00lm
  • color temperature: 2700K
  • cri: 90
  • dimmable: Yes
  • rated average life: 50,000
  • voltage: 120.00V
  • safety listing: cETLus
  • safety rating: Damp
  • energy efficient: Yes
  • title 24: Yes
  • manufacturer finish: Satin Nickel
  • manufacturer glass: Satin Nickel Steel
  • connection: Hardwire
  • Type: Slimline/Low Profile
  • Finish: Pewter, Nickel, Silver
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 25" - 30"
  • height range: 6" & Less
  • light output range: 2100lm & more (150W equiv.)