Aya LED Chandelier (1592P24-612)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
401|1592P24-612
Upc:
Width:
24.00 (in)
Height:
26.00 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
X
LED Chandelier by CWI Lighting from the Aya collection in Pearl Black & Titanium Gold finish
Make a bold and beautiful statement with the Aya 24'' Integrated LED Chandelier in Pearl Black. Designed with modern elegance and practical versatility in mind, this fixture adds sophistication to any space. Its adjustable hanging height makes it ideal for a variety of ceiling types, from standard to vaulted. Install it over your dining table, in the foyer, or even in a grand kitchen island area to deliver stunning style and ambient light. Finish: Pearl Black Fixture Width: 24" Hanging Height: Adjustable Light Source: Integrated LED Style: Modern / Glam
Three year warranty against manufacturers defect
  • collection: Aya
  • bulbs included: Yes
  • max wattage: 50.00W
  • bulb type: LED
  • bulb base: Integrated
  • light source: LED
  • light output: 2600.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 80
  • voltage: 120.00V
  • country of origin: China
  • crystal: Clear
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry
  • manufacturer finish: Pearl Black & Titanium Gold
  • Type: Glass Down
  • Finish: Black
  • Style: Transitional
  • Shade: Clear
  • status: A
  • led: Yes
  • width range: 19" - 24"
  • height range: 25" - 30"
  • light output range: 2100lm & more (150W equiv.)