Arbor Flush DC 54"Ceiling Fan (ARB-FM-DB-54-MP-870-WC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|ARB-FM-DB-54-MP-870-WC
Adding to cart… The item has been added
X
54"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Arbor Flush DC collection
Arbor Flush DC Fan, Dark Bronze Finish, 54" Maple Blades, 17W LED, Wall Control
  • collection: Arbor Flush DC
  • designer: The Modern Fan Co.
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 2759CFM
  • fan electricity use: 20W
  • airflow efficiency: 139CFM/W
  • motor size: 125 x 20 BLDC
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: Bronze / Dark
  • Style: Contemporary Modern
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 2000-3000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)