Arbor DC 54"Ceiling Fan (ARB-GT-54-EB-870-RC)
Sku:
201|ARB-GT-54-EB-870-RC
Adding to cart… The item has been added
X
54"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Arbor DC collection
Arbor DC Fan, Graphite Finish, 54" Ebony Blades, 17W LED, Remote Control
  • collection: Arbor DC
  • designer: The Modern Fan Co.
  • max wattage: 17.00W
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3486CFM
  • fan electricity use: 20W
  • airflow efficiency: 179CFM/W
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Damp Location
  • Finish: Black
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)