Ambit Flush DC 56"Ceiling Fan (AMB-FM-MW-56-MG-870-RC)
(No reviews yet) Write a Review
Shop This Collection
Sku:
201|AMB-FM-MW-56-MG-870-RC
Adding to cart… The item has been added
X
56"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Ambit Flush DC collection
Ambit Flush DC Fan- Matte White Finish, 56" Mahogany Blades, 17W LED (Matte White Trim), Remote Control
  • collection: Ambit Flush DC
  • max wattage: 17.00W
  • bulb type: LED
  • light source: LED
  • light output: 1530.00lm
  • color temperature: 3000K
  • cri: 90
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 2982CFM
  • fan electricity use: 17W
  • airflow efficiency: 171CFM/W
  • motor size: 125 x 20 BLDC
  • country of origin: Taiwan (ROC)
  • material: Die Cast Aluminum
  • safety listing: ETL
  • safety rating: Dry/Damp
  • title 20: Yes
  • title 24: Yes
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Huggers
  • Finish: White
  • Style: Contemporary Modern
  • Shade: White
  • status: A
  • led: Yes
  • cfm range: 2000-3000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)