Ambit DC 56"Ceiling Fan (AMB-MB-56-MP-870-CC)
Sku:
201|AMB-MB-56-MP-870-CC
Adding to cart… The item has been added
X
56"Ceiling Fan by Modern Fan Co from the Ambit DC collection
Ambit DC Fan- Matte Black Finish, 56" Maple Blades, 17W LED (Matte Black Trim), Wall/Remote Combo Control
  • collection: Ambit DC
  • max wattage: 17.00W
  • rated average life: 45,000
  • fan airflow: 3695CFM
  • fan electricity use: 21W
  • airflow efficiency: 179CFM/W
  • delivered lumens: 980.00lm
  • Type: Damp Location
  • Finish: Black
  • led: Yes
  • cfm range: 3000-4000
  • light output range: 1350lm-2100lm (100W equiv.)